A capacitor of capacitance `20muF` is connected in series with `25Omega` resistance to 240 V, 50 Hz AC. The maximum current in the circuit is
A capacitor of capacitance `20muF` is connected in series with `25Omega` resistance to 240 V, 50 Hz AC. The maximum current in the circuit is
A. 14.9 A
B. 1.49 A
C. 2.49 A
D. 2.89 A
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`X_(C)=(1)/(2pifC)=(1)/(2xx3.14xx50xx20xx10^(-6))`
`=159.2Omega`
`Z=sqrt(R^(2)X_(C)^(2))=160.9Omega`
`I=(e)/(Z)=(240)/(160.9)=1.49A`
5 views
Answered