An alternating voltage V=140 sin 50 t is applied to a resistor of resistance 10 `Omega`. This voltage produces `triangleH` heat in the resistor in time `trianglet`. To produce the same heat in the same time, rquired DC current is
A. 14 A
B. About 20 A
C. about 10 A
D. None of these

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
`I_(0) = 140/10 = 14A`
`therefore I_(rms)= I_(0)/sqrt(2) = 10 A`
`therefore I_(DC)` required will be approximateley 10 A

6 views

Related Questions