A solution is obtained by mixing 100 ml of 1M NaCl, 100 ml of 1M `MgCl_(2), 300 ml` of `1M Mg (NO_(3))_(2)` and finally diluted to 1000 ml. Which of the following is incorrect for final concentration of ions ?
A. `[Na^(+)] = 0.1 M`
B. `Mg^(+2) = 0.4 M`
C. `[Cl^(-)] = 0.2 M`
D. `[NO_(3)^(-)] = 0.6 M`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`[Cl^(-)] = 0.1 + 0.2 = 0.3` mole/litre

5 views

Related Questions