Calculate the work done the system in a irreversible (single step ) adiabatic expansion of 1 mole of a polyatomic gas `(gamma=4//3)` from 400 K and pr
Calculate the work done the system in a irreversible (single step ) adiabatic expansion of 1 mole of a
polyatomic gas `(gamma=4//3)` from 400 K and pressue 10 atm to 1 atm.
4 views
1 Answers
Correct Answer - `-2.245 kJ`
`nC_(V) (T_(2)- T_(1)) =- P_("ext")[(nRT_(2))/(P_(2))(nRT_(1))/(P_(1))]`
`n = 1 , C_(V) = (R)/(gamma-1)`
`T_(2)= 310K`
`W = nC_(V)(T_(2)-T_(1)) = - 2245 J = 2.245 J`
4 views
Answered