0.5 mole of `SO_2` gas at `27^@C` is expanded in reversible adiabatic condition to make volume 8 times.Final temperature (in K) and work done by gas (
0.5 mole of `SO_2` gas at `27^@C` is expanded in reversible adiabatic condition to make volume 8 times.Final temperature (in K) and work done by gas (in Cal) respectively are x and y.Report your answer as `y/x`.
(Take ideal behaviour of gas, R=2 Cal/K mol and `2^(1.2)=2.3`)
6 views
1 Answers
Correct Answer - 3
`T_1V_1^(gamma-1)=T_2V_2^(gamma-1)implies 300xxV^(1//3)=T_2(8V)^(1//3)implies T_2=150 K`
`W=nC_v(T_2-T_1)=0.5xx3 R(150-300)=0.5xx3xx2(-150)=-450`cal
6 views
Answered