1 mole of `CO_(2)` gas at 300 K is expanded under adiabatic conditions such that its volume becomes 27 times . What is work done ? (`gamma = 1.33 and
1 mole of `CO_(2)` gas at 300 K is expanded under adiabatic conditions such that its volume becomes 27 times . What is work done ? (`gamma = 1.33 and C_(v) = 6 cal mol^(-1) for CO_(2)`)
A. 900 cal
B. 1000 cal
C. 1200 cal
D. 1400 cal
4 views
1 Answers
Correct Answer - c
for adiabatic condition `(T_(2))/(T_(1))=((V_(1))/(v_(2)))^(gamma-1)=(1/27)^(1//3)=1/3`
`T_(2)=300xx1/3 =100K`
thus `T_(2) lt T_(1)` hence cooling takes place due to expansion under adiabatic condition.
`W=DeltaE=-C_(v)(T_(2)-T_(1))`
`[DeltaE=(-)` ve , expansion]
`-6(100-300)=1200 cal`
4 views
Answered