Add solution please

4 views

1 Answers

We know that -

One mole of CO2 = 44 g CO2 = molar mass of CO2

∴ mass of CO2 in 5 moles = 5 x 44 g

= 220 g . CO2

Hence, 5 moles CO2 contains 220 g of CO2.

4 views

Related Questions