0.2 moles of HCI and 0.1 moles of calcium chloride were dissolved in water to have 500mL of solution, the molarity of `CI^(-)` ions is
A. `0.04M`
B. `0.8M`
C. `0.4M`
D. `0.08M`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`0.2` moles of `HCI` gives `CI^(-)` ions `= 0.2` moles 0.1 moles of `CaCI_(2)` gives `CI^(-)` ions `= 0.2` moles
Total moles of `CI^(-)` ions in `500 mL = 0.4` Molarity of `CI^(-)` ions = 0.8M

5 views

Related Questions