The radius of the base and height of a right circular cone are 9 cm and 15 cm respectively. Then volume of the cone is ……… cm3.

A) 405 π 

B) 1215 π 

C) 81 π 

D) 225 π

4 views

2 Answers

Correct option is: A) 405 π

We have 

r = Radius of base of the cone = 9 cm,

h = Height of the cone = 15 cm.

\(\therefore\) Volume of cone = \(\frac 13 \pi r^2 h\) = \(\frac 13 \pi \times 9^2 \times 15\) 

\(81 \times 5 \pi \, cm^3 = 405 \pi \, cm^3\)

4 views

Correct option is: A) 405 π

4 views

Related Questions