The area of the base of a right circular cone is 78.5 cm^2. If its height is 12 cms, then its volume is ………cm^3. A) 31.4
The area of the base of a right circular cone is 78.5 cm2. If its height is 12 cms, then its volume is ………cm3.
A) 31.4
B) 314
C) 304
D) 404
4 views
2 Answers
Correct option is: B) 314
Given that the area of the base of right circular cone = 78.5 \(cm^2\)
\(\therefore\) \(\pi r^2\) = 78.5 \(cm^2\)
Also given that height of the cone is h = 12 cm.
\(\therefore\) Volume of cone = \(\frac 13 \pi r^2h\)
= \(\frac 13 \times 78.5 \times 12\)
= 78.5 \(\times\) 4
= 314 \(cm^3\)
Hence, the volume of the cone is 314 \(cm^3\).
4 views
Answered