The height of a cone and its base radius are 4 cm and 3 cm respectively. Then its slant height is ……… cm.

A) 4 

B) 3 

C) 5 

D) 6

7 views

2 Answers

Correct option is: C) 5

Given that height of the cone is h = 4 cm and radius of the cone is r = 3 cm.

\(\because\) \(l^2 = r^2 + h^2 \)

\(3^2+4^2 = 9+ 16 = 25 = 5^2\)

\(\because\) l = 5 cm

Hence, the slant height of the cone is 5 cm.

7 views

Correct option is: C) 5

7 views