A gaseous hydrocarbon on complete combustion gives 3.38 g of `CO_(2)` and 0.690 g of `H_(2)O` and no other product. The empirical formula of the hydrocarbon is
A. `CH`
B. `CH_(2)`
C. `CH_(3)`
D. The data is not complete

8 views

1 Answers

Correct Answer - A
`44 g CO_(2)` = 2 mol carbon
`3.38 g CO_(2)` = 0.0768 mol carbon
`18 g H_(2)O` = 2 mol of hydrogen atoms
`0.690 g H_(2)O` = 0.0767 mol hydrogen atom
Mole ratio of C:H = 1:1
`:.` Empiriccal formula of hydrocarbon is CH

8 views