1.5 g of hydrocarbon on combustion in excess of oxygen produces 4.4 g of `CO_(2)` and 2.7 g of `H_(2)O`, the data illustrates
1.5 g of hydrocarbon on combustion in excess of oxygen produces 4.4 g of `CO_(2)` and 2.7 g of `H_(2)O`, the data illustrates
A. Law of conservation of mass
B. Law of multiple proportions
C. Law of constant composition
D. Law of reciprocal proportions.
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Mass of hydrocarbon CH = 1.5 g
changes to `CO_(2)` and H changes to `H_(2)O`
C in `4*4` g of `CO_(2) = 1*2g`
H in `2*7 g` of `H_(2)O = (2xx2*7)/(18) = 0*3g`
Mass of C + Mass of H `= 1*2 + 0*3 = 1*5g`
Which is equal to the mass of hydrocarbon taken.
5 views
Answered