The vapour density of gas A is four times that of B. If moelcular mass of B is M, then molecular mass of A is
A. M
B. 4 M
C. `(M)/(4)`
D. 2 M

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Molecular mass of B = M
V.D. of B = M/2
V.D. of A `= 4xxV.D.` of B `= 4xxM//2=2M`
Molecular mass of `A = 2xx2M = 4M`

4 views

Related Questions