`5*6` L of a gas at S.T.P. weights equal to 8 g. The vapour density of gas is
`5*6` L of a gas at S.T.P. weights equal to 8 g. The vapour density of gas is
A. 32
B. 16
C. 8
D. 40
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
Mass of `22*4` L gas at S.T.P.
`= (8xx22*4)/(5*6) = 32 g`
Mol. Mass = 32 `:.` V.D. `= 32xx(1)/(2) = 16`
4 views
Answered