The mass of oxygen that would be required to produce enough CO which completely reduces `1*6` kg `Fe_(2)O_(3)` (at. mass of Fe = 56)
A. 240 g
B. 480 g
C. 720 g
D. 960 g

9 views

1 Answers

Correct Answer - B
`3C+(3)/(2)O_(2)to3CO`,
`Fe_(2)O_(3)+3COto2Fe+3CO_(2)`
1 mol of `Fe_(2)O_(3) -= 3//2` mol of `O_(2)`
`160 g` (GMM) of `Fe_(2)O_(3)` required `O_(2) = (3)/(2)=32 = 48g`
`1*6` kg of `Fe_(2)O_(3)` required `O_(2) = 480g`

9 views

Related Questions