The volume of oxygen at STP required to burn 2.4 g of carbon completely is :
The volume of oxygen at STP required to burn 2.4 g of carbon completely is :
A. 1.12 L
B. 8.96 L
C. 2.24 L
D. 4.48 L
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`C+O_(2)toCO_(2)`
`2.4/12=0.2` mole of carbon
`:. 0.2" mole of need 0.2 mole of " O_(2)`
So vol. of 0.2 mole `O_(2)" at " STP=0.2xx22.4=4.48 L`
4 views
Answered