How long (approximate) should water be electrolysed by passing through 100 amperes current so that the oxygen released can completely burn 27.66 g of diborane (Given atomic mass of B=10.8u)
A. 0.8 hour
B. 3.2 hours
C. 1.6 hours
D. 6.4 hours

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
(b) `B_(2)H_(6)+3O_(2) to B_(2)O_(3)+3H_(2)O`
`2xx10.8+6xx1`
`=27.6 g(1mol)`
3 moles of oxygen are produced by the electrolysis of water.
`6H_(2)Ooverset("Electrolysis") rarr 6H_(2)+O_(2)`
or `6H_(2)O to 12H^(+)+3O_(2)+underset((12F))(12e^(-))`
Now `Q=lxxt=(12xx96500" C")=(100" amp")xxt`
`t=((12xx96500" C"))/((100" amp"))=11580" s"`
`=(11580)/(3600)=3.21" h"`.

4 views

Related Questions