The enthalpies of combustions are
`(i) Delta H_(c ) (C_(2)H_(6))=- 1560 kJ`
`(ii) Delta H_(c )(C_(2)H_(4))=-1411kJ`
`(ii) DeltaH_(c)(C_(4)H_(10))=-2877kJ`
`(iv) DeltaH_(c )(CH_(4))=-890.4kJ`
Which of these has the lowest efficiency as fuel ?
A. `C_(2)H_(6)`
B. `C_(2)H_(4)`
C. `C_(4)H_(10)`
D. `CH_(4)`

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
The efficiency of fuel is calculated per gram.

6 views

Related Questions