The pH of `1 M PO_(4)^(3-) (aq)` solution is,
[ Given `pK_(b)=(PO_(4)^(3-))=1.62]`
A. 13.19
B. 1.62
C. 8.1
D. 4.86

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`PO_(4)^(3-)+H_(2)O hArr HPO_(4)^(2-)+OH^(-)`
`[OH^(-)]=sqrt(K_(b)C)`

`pOH =(1)/(2)[pK_(b)-log C]`
`=(1)/(2)[1.62-log 1 ] =0.81`
`pH =14-pOH =14-0.81=13.19`

4 views

Related Questions