The `pK_(a)` of an acid HA is 4.77 and `pK_(b)` of a base of BOH is 4.75 . The pH of 0.1 M aqueous solution of the salt AB is
A. `7.02`
B. `7.01`
C. `6.99`
D. `7.00`

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
AB is a salt of a weak acid and weak base.
Hence `pH=7+(1)/(2)(pK_(a)-pK_(b))`
`=7+(1)/(2)(4.77-4.75)=7.01`

7 views