`CH_(3)NH_(2)` (0.12 mole, `pK_(b)`=3.3) is added to 0.08 moles of HCl and the solution is diluted to on litre, resulting pH of solution is :
A. 10.7
B. 3.6
C. 10.4
D. 11.3

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`CH_3NH_2 + HCl to CH_3NH_3Cl`
`{:("Mole",0.12,0.08,0),("Mole",0.04,-,0.08):}`
pOH=pKb + log = 3.6
pH=10.4

5 views

Related Questions