For a reaction
`Br_(2)(l)+Cl_(2)(g)to2BrCl` at `300K` the value of `DeltaH=7kcal` and `DeltaS` is `25 cal K^(-1)`. The free energy change is
A. `-500 cal`
B. `7493 cal`
C. `18 kJ`
D. `150 kcal`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Apply `DeltaG=DeltaH-T DeltaS`
`=7000 cal-300xx25=-500cal`

4 views

Related Questions