A capacitor and the resistor are connected in series with an ac source. IF the potential differences acorrs C,R are 120 V, 90 V respectively and if the rms current of the circuit is 3A , calculate the impedance.

4 views

1 Answers

Alternating voltage in the circuit,
`V=sqrt(V_R^2+V_C^2)=sqrt(90^2+120^2)=150V`
Now, current through the circuit, I=3A
Impedance of the circuit, `Z=V/I=150/3Omega=50Omega`

4 views

Related Questions