A `1.5 mu F` capacitor is charged of 60 V. The charging battery is then disconnected and a 15 mH coil is connected in series with the capacitor so that LC oscillations occur. Assuming that the circuit contains no resistance, the maximum current in this coil shall be close to
A. `1.4 A`
B. ` 1.2 A`
C. `0.8 A`
D. `0.6 A`

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
Here `q_(0)=CV=1.5xx10^(-6)xx60=9xx10^(-5)C`
Oscillating charge in LC circuit, `q=q_(0)sin (omega t+(pi)/(2))`
`therefore` Oscillating current, `I=(dq)/(dt)=q_(0)omega cos(omega t+(pi)/(2))`
`thereofre` Maximum current,
`I_(0)=q_(0)omega=(q_(0))/(sqrt(LC))" "(because omega = (1)/(sqrt(LC)))`
`=(9xx10^(-5))/(sqrt(15xx10^(-3)xx1.5xx10^(-6)))=0.6 A`

6 views

Related Questions