A parallel plate capacitor of 6 `mu F ` is connected across 18 V battery and charged. The battery is k = 2.1 is introduced between the plates. What will be the charge on capacitor ?
A. `50muC`
B. `108muC`
C. `60muC`
D. `85muC`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`C=6muF,V=18V,k=2.1,Q=?`
`Q=C_(m)*V=C_("air")kV`
`=6xx10^(-6)xx2.1xx18=108xx10^(-6)C`

4 views

Related Questions