A circuit containing a `20 Omega` resistor and `0.1 mu F` capacitor in series is connected to 320 V ac supply of angular frequency `100 " rad " s^(-1)
A circuit containing a `20 Omega` resistor and `0.1 mu F` capacitor in series is connected to 320 V ac supply of angular frequency `100 " rad " s^(-1)`. The impedance of the circuit is
A. `10^(5)Omega`
B. `10^(4)Omega`
C. `10^(6)Omega`
D. `10^(10)Omega`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Here, `R = 20 Omega, C = 0.1 mu F =0.1xx10^(-6)F =10^(-7)F`
Impedance, `Z=sqrt(R%^(2)+(1)/(omega^(2)C^(2)))`
`=sqrt(20^(2)+(1)/((100)^(2)xx(10^(-7))^(2)))=sqrt(400+10^(10))~=10^(5)Omega`
4 views
Answered