When the electrolytis of silver sulphate was carried out by Pt electrodes. 1-6 g oxygen was liberated at the anode, the amount of silver deposited at cathode will be
A. 0 g
B. 0.108 g
C. 0.108 g
D. 1.08 g

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`Ag^(+) + e^(-) to Ag` i.e., 1 F deposits Ag = 108 g
`therefore` 0.01 F will deposit Ag = 1.08 g .
Hence , Ag content left = 0

5 views

Related Questions