If the density of pure water is 0.999g`cm^(3)`. The molarity of prue water will be
If the density of pure water is 0.999g`cm^(3)`. The molarity of prue water will be
A. more than 55.5
B. less than 55.5
C. equal to 55.5
D. equal to 1
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
` 1 dm^(3)` of water ` = 1000 xx 0.999 = 999`
Hence molarity`= 999/18 = 55.5 M
4 views
Answered