Estimate the change in the density of water in ocean at a depth of 400 m below the surface. The density of water at the surface `=1030kgm^-3` and the bulk modulus of water `=2x10^9Nm^-2`.
A. `0.5 kg //m^(3)`
B. `0.5 kg//m^(3)`
C. `1.5 kg//m^(3)`
D. `2.0kg//m^(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`k=(rho dp)/(d rho)`
`therefore d rho=(1000 xx h rho g)/(2xx10^(9)) = (10^(3) xx 4 xx 10^(2) xx 10^(3) xx 10)/(2xx10^(9)) = 2`

4 views

Related Questions