The depth from the surface of the earth where acceleration due to gravity is `20%` of its value on the surface of the earth is (R = 6400 km)
A. 1280 km
B. 5120 km
C. 128 km
D. 640 km

4 views

1 Answers

Correct Answer - b
`g_(d)=g(1-(d)/(R)) therefore 0.2=1-(d)/(6400)`
`therefore d= 0.8xx6400" "therefore d=5120km.`

4 views

Related Questions