A small air bubble of radius 0.1 mm is situated at a depth of 10 m below the free surface of water .The external pressure on the bubble will be
A small air bubble of radius 0.1 mm is situated at a depth of 10 m below the free surface of water .The external pressure on the bubble will be
A. `0.5 xx10^(5)N//m^(2)`
B. `10^(5)N//m^(2)`
C. `2 xx 10^(5) N//m^(2)`
D. `4xx10^(5) N//m^(2)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
` P_(e) = P_(0) + hrg `
` = 10^(5) + 10 xx 10^(3) xx 10 = 10^(5) + 10^(5)`
` = 2xx 10^(5)`
5 views
Answered