An air bubble of radius 0.1 mm is ready to leave the surface of a lake. Then the pressure inside in `N//m^(2)` is (Surface tension of water : `70 xx 10^(-3) ` N/m, 1 atm = `1 xx 10^(5) N//m^(2)`)
A. `1400 N//m^(2)`
B. `1.014 xx10^(5) N//m^(2)`
C. `14 N//m^(2)`
D. `1.014 xx10^(4) N//m^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
` Delta P = (2T)/R , P_(0) + Delta P = P_("inside")`
` :. Delta P = (2T)/R = (2 xx 70 xx 10^(-3)N//m)/(0.1xx10^(-3)m)`
` = 1400 " N/m"^(2)`
` = 0.014 xx 10^(5) " N/m"^(2)`
` P_("inside")= P_(0) +Delta P`
` = 1.014 xx 10^(5) " N/m"^(2)`

4 views

Related Questions