An AC source is 120 V-60 Hz. The value of voltage after 1/720 s from start will be
A. 8.48 V
B. 6.48 V
C. 84.8 V
D. 88.4 V

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`e=e_(0)sinomegat`
`=e_(rms)sqrt(2)sin2pift`
`=120sqrt(2)sin2pi60xx(1)/(720)`
`=120sqrt(2)"sin"(pi)/(6)`
`=84.8V`.

4 views

Related Questions