A wire 1m long has a resistance of `1 Omega`. If it is uniformly stretched, so that its length increases by 25% then its resistance will increase by
A wire 1m long has a resistance of `1 Omega`. If it is uniformly stretched, so that its length increases by 25% then its resistance will increase by
A. 0.25
B. 0.5
C. 0.5625
D. 0.7733
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`R_(2)=n^(2)R_(1)=(1.25)^(2)R_(1)=1.5625xx1`
`=1.5625 Omega`
Thus, increase in resistance is ,
`R_(2)-R_(1)=1.5625-1=0.5625Omega=56.25 %`
5 views
Answered