A lead bullet strikes a target with velocity of 480 m/s. if the bullet falls dead, then the rise in temperature of bullet is, (Assuming that heat prod
A lead bullet strikes a target with velocity of 480 m/s. if the bullet falls dead, then the rise in temperature of bullet is, (Assuming that heat produced is equally shared between the bullet and target).
`(J=4.2xx10^(3)J//kcal,C=0.03kcal//kgK`)
A. `557^(@)C`
B. `457^(@)C`
C. `857^(@)C`
D. `754^(@)C`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`mcDeltaT=(((1)/(2)mv^(2)))/(2J)`
`therefore DeltaT=(1)/(4)(v^(2))/(Jc)=(1)/(4)(480xx480)/(4.2xx0.03xx10^(3))=457^(@)C`
4 views
Answered