Length of 0.3 m wire vibrates in fundamental mode at frequency 480Hz. Then the velocity of sound wave in air is
A. 330m/s
B. 320m/s
C. 300m/s
D. 288m/s

26 views

1 Answers

Correct Answer - D
`v=2nl`
`=2xx480xx0.3 = 6xx48 = 288`

26 views

Related Questions