If the speed of sound at `0^(@)C` is 330 m/s, then the speed of sound at `20^(@)C` will be
If the speed of sound at `0^(@)C` is 330 m/s, then the speed of sound at `20^(@)C` will be
A. 330 m/s
B. 340 m/s
C. 342 m/s
D. 324 m/s
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`v_(t) = v_(0) + 0.6 xx t`
`v_(t) = 330 + 0.6 xx 20 = 330 + 12 = 342 m//s`
4 views
Answered