Air is blown at the mouth of a tube of length 25 cm
and diameter equal to 2 cm open at both ends. If
velocity of sound in air is `330 ms^(-1)`, the sound emitted
will have all the frequencies in the group
A. 330, 990, 1690 Hz
B. 302, 664, 1320 Hz
C. 660, 1320, 1980 Hz
D. 660, 100, 3300 Hz

4 views

1 Answers

Correct Answer - c
Fundamental frequency , `n=v/(2l)=330/(2xx0.25)=660`
Frequency of overtones are
`2n, 3n, 4n, ...=1320, 1980, 2640` Hz

4 views

Related Questions