Air is blown at the mouth of an open tube of length 25 cm and diameter 2 cm. If the velocity of sound in air is `330 ms^(-1)`, then the emitted freque
Air is blown at the mouth of an open tube of length 25
cm and diameter 2 cm. If the velocity of sound in air is
`330 ms^(-1)`, then the emitted frequencies (in Hz) are
A. `660, 1320, 2640`
B. 660, 1000, 3300
C. 302, 664, 1320
D. 330, 990, 1690
4 views
1 Answers
Correct Answer - a
`v= n lambda`
`n =v/(2l) =330/(2xx25)=660`Hz `(because l = lambda/2)`
`rArr n_(1)=2xx660=1320 ` Hz
and `n_(2)=2xx 1320 = 2640 `Hz
4 views
Answered