Upon mixing equal volumes of aqueous solutions of 0.1 M HCl and 0.2 M `H_(2)SO_(4)`, the concentration of `H^(+)` in the resulting solution is-
A. `0.30mol//L`
B. `0.25mol//L`
C. `0.15mol//L`
D. `0.10mol//L`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::C::D
`H^(+)` moles `=0.2xx2xxV=0.4V`
Total moles of `H^(+)=0.4+0.1V=0.5V`
`[H^(+)]=("Moles")/(Vol.)=(0.5V)/(2V)=0.25M//L`

5 views

Related Questions