A solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solutionby mass. Calculate the mass percentage of solute in the resulting solution.
A. `33.57`
B. `66.43`
C. `87.23`
D. `19.24`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`"mass of solute in l solution"=(25)/(100)xx300g=75g`
`"Mass of solute in ll solution"=(40)/(100)xx400g=160g` After mixing both the solutions,
Total mass of solute = 235g
Total mass of solution = 700g
Mass % of solute in final solution
`((235g))/((700g))xx100=33.57%`

4 views

Related Questions