The time period of a simple pendulum is 2s. It its length is increased by 4 times, then its period becomes
A. 16 s
B. 12 s
C. 8 s
D. 4 s

10 views

1 Answers

Correct Answer - D
`(T_(2))/(T_(1))=sqrt((l_(2))/(l_(1)))=sqrt(4)=2`
`T_(2)=2xx2`
`=4s`

10 views

Related Questions