A particle is performing uniform circular motion with velocity `40m//s`. If the angle between the two velocity vector is `60^(@)`, then the change in
A particle is performing uniform circular motion with velocity `40m//s`. If the angle between the two velocity vector is `60^(@)`, then the change in velocity will be
A. `30m//s`
B. `40m//s`
C. `20m//s`
D. `10m//s`
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
`Deltav = 2v sin (theta/2)=2xx40 sin 30 `
`=80 sin 30 =80 xx(1)/(2)=40m//s`
6 views
Answered