Heat of formation off `SO_(2)` is -298 kJ. What is the heat of combustion of 4 g of S?
Heat of formation off `SO_(2)` is -298 kJ. What is the heat of combustion of 4 g of S?
A. `+37kJ`
B. `-37.25kJ`
C. `+298kJ`
D. 18.6 kJ
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`S+O_(2) to SO_(2),DeltaH=-298kJ`
heat of formation of `SO_(2)` iis also the heat of combustion of sulphur.
Heat of cumbustion of 32 g of S=-298 kJ
therefore, heat of combustion of 4 g of
`S=((-298)xx4)/(32)=37.25kJ`
4 views
Answered