If the heat formation of `CO_(2)` is -393kJ. The amount of heat evolved in the formation of 0.176 kg of `CO_(2)` is
A. `-1357.9kJ`
B. `-1275.9kJ`
C. `-1572.0kJ`
D. `-1165.5kJ`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Heat of formation is amount of heat absorbed or evolved when 1 mole of substance is formed from its elements.
Given, mass of `CO_(2)=0.176kg=176g`
Molecular weight of `CO_(2)=1` mole of `CO_(2)=44g`
`underset(12g)(C)+underset(2xx16g)(O_(2))to underset(44g)(CO_(2))-393kJ`
`because` Heat evolved when 44g of `CO_(2)` is produced
=-393 kJ
`therefore` Heat evolved when 176 g of `CO_(2)` is produced
`=-(393)/(44)xx176=-1572kJ`

4 views

Related Questions