Determine the amount of `CaCl(i=2.47)` dissolved in `2.5L` of water such that its osmotic pressure is `0.75atm ` at `27^(@)C`.
A. 3.42 g
B. 4.28 g
C. 5.25 g
D. 6.24 g

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`"From ",pi=iCRT=i(n)/(V)RTorn=(pixxV)/(ixxRxxT)`
`"Given, "pi=0.75atm,V=2.5L,i=247,T=300K(27+273)`
`n=(0.75atmxx2.5L)/(2.47xx0.0821LatmK^(-1)mol^(-1)xx300K)=0.0308mol`
`" Molar mass of "C_(a)Cl_(2)=40+2xx35.5=111g" mol"^(-1)`
`:." Amount of " C_(a)Cl_(2)" dissolve"=nxxM=0.0308xx111g=3.42g`

4 views

Related Questions