Determine the osmotic pressure of a solution prepared by dissolving 25 mg of `K_(2)SO_(4)` in two litre of water at `25^(@)C` assuming that it is completely dissociated.

4 views

1 Answers

The amount of `K_(2)SO_(4)` dissolved = 25 mg
Volume = 2 lit, T `=25^(@)C=298" K"`
Molecular weight of `K_(2)SO_(4)=174" gms"//"mole"`
`K_(2)SO_(4)overset("aq")to2K^(+)SO_(4)^(-2)`
Total ions produced on dissociation = 3
i = 3
`pi ="i CRT"=i((n)/(V))RT=i((w)/(m))xx("RT")/(V)`
`=(3xx0.025xx0.0821xx298)/(174xx2)=5.27xx10^(-3)" atm."`

4 views

Related Questions