12g of urea is dissolved in 1 litre of water a 68.4g of sucrose is dissolved in 1 litre of water The lowering of vapour pressure of first case is
A. equal to second
B. greater than second
C. less than second
D. double that of second

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
12g urea = 12/60 mol = 0.2 mol,
86.4g sucrose =68.4/342=0.2 mol.
As mole fraction of solute is same. Hence, lowering of V.P. is same .

6 views

Related Questions