What amount of `CaCl_2` (i=2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at `27^@` C ?
A. 3.42 g
B. 9.24 g
C. 2.834 g
D. 1.820 g

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`pi=iCRT = I n/V RT`
`n=(pixxV)/(ixxRxxT) =(0.5xx2)/(2.47xx0.0821xx300)`=0.0164 mol
Amount of `CaCl_2=n xx M =0.0164 xx 111` = 1.820 g

5 views

Related Questions